18. listopad – Evropský antibiotický den/Světový antibiotický týden

Evropský den i kampaň Světový antibiotický týden 18. 11. – 26. 11. 2023 si kladou za cíl upozornit na hrozbu antibiotické rezistence a zvýšit povědomí o správném používání antibiotik a rovněž o rizicích spojených s antibiotickou léčbou, je-li používána nadměrně nebo nesprávně.

Nejnovější údaje potvrzují, že v celé Evropské unii roste počet pacientů nakažených rezistentními bakteriemi a antibiotická rezistence tak významně ohrožuje veřejné zdraví. Uvážlivé používání antibiotik může pomoci zastavit vývoj rezistentních bakterií a zachovat účinnost antibiotik pro příští generace.

„S nadcházející zvyšující se nemocností akutními respiračními infekcemi je znovu vhodné připomenout, že u virových onemocnění je léčba zaměřena na symptomy, které ho doprovází. Antibiotika proti virům nemají žádný účinek. K vyléčení z virových infekcí je nutná především imunitní reakce našeho těla, kterou lze podpořit očkováním, pokud existuje. V některých případech mohou pomoci antivirotika,“ říká MUDr. Monika Hausenblasová, ředitelka odboru protiepidemického KHS LK.

Antibiotika patří do domácí lékárničky. Třídenní antibiotika vyřeší obtíže, které by jinak trvaly týdny. Tyto dvě nepravdy patří mezi nejčastější mýty o antibioticích. Správně indikované užívání antibiotik je společnou zodpovědností lékaře i pacienta.

Důvěřuj svému lékaři
Antibiotika jsou ohrožený druh
Cíle pro snížení antibiotické rezistence. Jak jich do roku 2030 dosáhnout?

Všichni máme odpovědnost používat antibiotika uvážlivě. Uchovat schopnost antibiotik léčit infekce je životně důležité pro celou populaci.

EAAD 2023 (Evropský antibiotický den) odstartuje 17. listopadu v 10:00 SEČ, kdy budou zveřejněny nejnovější údaje o antimikrobiální rezistenci a spotřebě antibiotik v EU/EHP. Novináři se mohou registrovat zde: https://bit.ly/3saefcN; veřejnost pak na tomto odkazu: https://bit.ly/46IhA1H.

Národní antibiotický program | NZIP

This entry was posted in Aktuality. Bookmark the permalink.