Akutní respirační infekce v LK – 6.KT

Nemocnost akutními respiračními infekcemi v uplynulém týdnu dále stoupala. V ČR o 9,3 %, v Libereckém kraji o 22,7 %. Ve všech okresech LK se pohybuje nad epidemickým prahem, v libereckém přesáhla hodnotu 3000 nemocných na 100 tis. obyvatel. V ostatních okresech je situace podobná s hodnotami nad 2000. Nejvyšší byla u dětí do 5 let věku (7604) a nejvyšší nárůst nemocných byl v kategorii 15 – 24 let (43 %). .. celý text

Kategorie: Chřipka | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Akutní respirační infekce v LK – 6.KT

Akutní respirační infekce a chřipka v sezóně 2016/2017 v LK

Nemocnost akutními respiračními infekcemi  v Libereckém kraji překročila epidemický práh (1600 – 1700 případů na 100 000 obyvatel) ve všech okresech LK. Hodnoty nemocnosti ARI v LK byly po celou dobu vyšší než celková nemocnost za Českou republiku. Nemocnost   v  Libereckém kraji, jako celku, dosáhla vrcholu v 4. KT (2060/100 000 obyvatel), kdy současně byla evidována nejvyšší nemocnost v rámci celé sezóny – 2366/100 000 obyvatel v okrese Liberec.

V sezoně 2016/2017 bylo zaznamenáno 10 závažných průběhů onemocnění chřipkou. Jednalo se převážně o pacienty oslabené základním onemocněním – nejčastěji kardiovaskulárním či onkologickým, s onemocněním diabetem nebo chronickou obstrukční nemocí plic apod. .. podrobná informace zde.

 

Kategorie: Aktuality, Chřipka | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Akutní respirační infekce a chřipka v sezóně 2016/2017 v LK

Lidský organismus a chřipka

Chřipku vnímáme jako onemocnění postihující především dýchací ústrojí. Patří do skupiny vyvolávající tzv. „akutní respirační infekce“. Tato onemocnění jsou způsobována mnoha dalšími viry. Čím je tedy chřipka tak výjimečná? Proč jí je věnována zvláštní pozornost?  Je to především proto, že má mezi nimi mimořádnou schopnost šířit se celosvětově více zde.

Kategorie: Chřipka | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Lidský organismus a chřipka

Chřipka

Chřipka je nejčastější lidské infekční onemocnění, které každoročně postihne až 10% světové populace. Na rozdíl od běžných virových infekcí horních dýchacích cest, jež probíhají vesměs mírně, je chřipka závažné celkové onemocnění, které je každoročně příčinou úmrtí tisíců lidí na celém světě. Chřipku bohužel mnohdy považuje nejen laická ale i odborná veřejnost za banální infekci. Očkování proti sezónní chřipce je stále nejlepší a nejlevnější způsob, jak snižovat nemocnost a úmrtnost a současně nejlepší způsob, jak omezovat šíření chřipky na další vnímavé osoby. V České republice jsou používány trivalentní inaktivované, tedy neživé vakcíny proti chřipce. Z toho vyplývá, že nelze po očkování onemocnět chřipkou. Více informací zde.

Kategorie: Aktuality, Chřipka | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Chřipka