Za období letních měsíců a září provedli zaměstnanci KHS LK 183 kontrol v zařízeních a provozovnách pro výchovu a vzdělávání pro děti a mladistvé. Standardně nejvyšší podíl vzhledem k prázdninám představují kontroly na akcích letní dětské rekreace, kterých bylo 128. Ve školách a školských zařízeních provedli 23 kontrol, 29 kontrol ve stravovacích zařízeních a 3 kontroly dětských skupin.
V říjnu nabyla účinnosti novela vyhlášky č. 410/2005 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých, která situaci ještě více znepřehlednila, a to vzhledem k nepřesnému výkladu části týkající se úpravy výměny vzduchu. Novela stanovuje požadavky výměny vzduchu pro projektování staveb, ruší rozmezí hodnot a stanovuje minimální hodnotu, která byla zachována na původní minimální hodnotě 20 m3/hod na jednoho žáka/dítě. Novela neupravuje režim větrání.
„Nadále tak platí doporučení Ministerstva zdravotnictví ČR, ve kterém apeluje na pravidelné, intenzivní větrání pobytových prostor z důvodu zajištění odpovídající kvality vzduchu v pobytových prostorách, a to nejen s ohledem na dodržování limitních hodnot oxidu uhličitého, ale i s ohledem na prevenci respiračních nákaz, jejichž vyšší výskyt je spojen s nadcházejícím ročním obdobím. Nová legislativní úprava tedy nezasahuje do režimu větrání ve školách, a proto je třeba připomenout, že krátkodobé, opakované, intenzivní větrání nezpůsobí pokles teploty v pobytové místnosti a je nutné tento režim větrání zachovat i v době energetické krize,“ vysvětluje Ing. Kateřina Hochmalová, ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých.
Celá zpráva zde.